18. ledna 2024 jsme slavnostně odhalili naučné panely, které návštěvníky Vojanových sadů informují o zdejší vzácné fauně, floře historii.Zahrada, jejíž historie sahá až do raného středověku, sloužila velmi dlouho jako klášterní a užitková pro potřeby bosých karmelitek. Až v průběhu 20. století byly Vojanovy sady upraveny do krajinářského parku a zpřístupněny veřejnosti.
Díky tomu, že dodnes zůstaly zahrady uzavřené a nejsou turisticky tranzitní, daří se na místě zachovat unikátní biotop. Podoba a atmosféra zahrady je krásná a neobvyklá, což je i dílem celého rodu Pavlišů, resp. společnosti Vojanovy sady s.r.o. a všech jejich zaměstnanců, kteří se o park desetiletí starají. Park tak zůstává domovem nejen pro slavné pávy, ale také pro sýkoru koňadru, modřinku, žlunu zelenou, chráněného roháče obecného, oku lahodící rozkvetlé sakury, magnolie a další vzácný život.
Na místě proběhlo setkání s mnoha aktéry a experty, kteří se na vzniku cedulí podíleli, ať už to byli historici, památkáři, ornitologové, dendrologové, výtvarníci nebo grafici. Z úst pana Ing. Arch. Ondřeje Šefců jsme tak mohli vstoupit do historie, do života místní ptačí říše nás pozval ornitolog Dr. Jaroslav Cepák, povídáním o magnoliích zakončil odbornou část dendrolog doc. Jindřich Pavliš.
Hudebním pohlazením bylo vystoupení Chlapeckého sboru Bruncvík s Jiřinou Marešovou a Lenkou Píštěckou a rovněž hudební doprovod Báry Šabachové na akordeón. Občerstvení zajistilo oblíbené Caffe Vescovi a dobroty. Setkání moderovala předsedkyně spolku Lenka Pavlíková.
Nad setkáním převzala záštitu starostka Mgr. Terezie Radoměřská, jejíž rukou byly cedule odhaleny. Děkujeme autorce myšlenky paní Zdeňce Havlíkové a všem, kteří ji pomohli uvést v život. Na samém počátku bylo hlavním cílem chránit tento krásný park v jeho unikátní podobě, trvale informovat o jeho vzácnosti širokou veřejnost a vést k jeho ochraně i budoucí generace.